IPACS GÉZA – nem dizájnban hanem érzetekben próbáltam gondolkodni

A St.Andrea Szőlőbirtok kezdetektől Ipacs Gézával dolgozott együtt a borcímkék tervezése kapcsán. Minden bizonnyal számos fogyasztónak akad olyan St.Andrea bor az életében, amit ha meglát, pontosan tudja melyik márkával áll szemben, hisz Ipacs Géza címkéi olyan érzékletesen mutatják be a St.Andrea borokat, hogy azok könnyedén megszólítsák a közönségét.
Ipacs Géza tele van érdekes történetekkel, amelyek közül most a kezdeteket említeném:

“Ami a legfontosabb, – akármilyen közhelyesnek tűnik -, hogy nagyon szeretem a munkámat. Amikor elkezdtem a pályát, akkor sosem gondoltam úgy magamra, mint grafikus. Szobrásznak tanultam, majd színházat szerettem volna csinálni és 21 évesen a Szkénében készítettem két előadást.
Az akkori igazgatóhoz bevittem az elképzeléseimet, szerencsére elfogadta és így meg is valósíthattam őket.”

Valahogy az új St.Andrea címke család is hasonló spontaneitással született meg.

 

Ipacs Gézával beszélgettünk:

ÖTLET
ifj. Gyurival arról beszélgettünk, hogy mi a “gond” az Akutyafáját címkével és amit elmondott Gyuri azzal én messzemenőkig egyetértettem.
Aztán elkezdtem azon gondolkodni, hogy ha csak az Akutyafáját címkét tervezzük át akkor fennállhat a veszélye annak, hogy nem fog illeszkedni a szortimentbe (például rosa mystica Rozé) és egyre bonyolultabbá válik a sorozat, ahelyett hogy áttekinthetőbb lenne? Vagy mi lenne ha neki futnánk a többinek is és készülne egy új egységes címke család.
Úgyhogy leültünk, beszélgettünk, gondolkodtunk rajta.

TERVEZÉS
A tervezéskor számomra kiemelt szempont az általam készített csomagolás ajándékozhatóság, vagyis: ha a terméket nem ismerem akkor is annyira értékesnek hasson, hogy az akár ajándékozható is legyen.
Ugyan ez a mechanizmus működik boltban vásárlás közben is akkor, ha a vásárlónak nincs elég információja a márkáról. Ma már nem arról szól a csomagolás, hogy hogyan fejezzük ki a különböző ár szegmenseket, hanem minden ár szegmensben a vásárlónak úgy kell éreznie, hogy értéket kap.
Az Akutyafájátnál is az volt a szempont, hogy ne játékos irányba vigyük el a dizájnt, hanem azt kell éreznie a fogyasztónak, hogy kap egy árban hozzáférhetőbb terméket, vagyis ugyanazokat az érték jegyeket mutatjuk, mint a magasabb árkategóriájú boroknál. Az nagyon rossz üzenet minden egyes csomagolásnál, hogy ha a vásárló azt érzi, hogy neki csak az jutott.

IDŐTÁLLÓSÁG
Alapvetően ez a lecsapott sarok egy klasszikus forma, kissé eltúlozva.
A francia, olasz vagy spanyol történelmi pincészetek esetén, azért működik egy címke nagyon sokáig, mert teljesen más a piaci helyzetük, és más márka stratégiát követnek.
Nekem semmi bajom a trendekkel, hisz az én szakmám a trendekről szól, de meg kell különböztetni a grafikai és fogyasztói trendeket, a grafikai trendeken belül is meg kell különböztetni a korszerűséget és a direkt trend követést, tehát korszerűnek kell lennünk. Az eddigi ismert St.Andrea címkék érzetben már nem hozták a St.Andreát.
Ha le akarjuk fordítani a St.Andreát, akkor semmiképpen nem kemény, nem kontrasztos, nem direkt.
Az érzetet szeretném megteremteni, amihez összeszedtem azokat a szavakat, amelyeket meg akarunk jeleníteni a címkéken: puha, finom, kifinomult. Emellett fontos volt még az is, hogy puritánabb legyen. Ehhez jött egy eszköztelenség, ami Gyurinak a puritán hozzáállását tükrözi. A puhaság pedig ott mutatkozik meg, hogy még a sarkokat is letompítottuk.
Nem dizájnban, hanem érzetekben próbáltam gondolkodni.
PIAC FILOZÓFIA
Dizájn szempontból a piacban nem mint borpiacban gondolkodom, vizuális keretek tekintetében sem a bor címke dizájn ahová integrálódnia kell a csomagolásoknak, mivel a borcímke már nem csak a másik borcímkével konkurál, hanem minden termékkel. Így amikor bekerül a termék a boltok polcaira, akkor egy erős vizuális környezetbe kerül be. A fogyasztói szokásokra ezek az ingerek hatnak, ezáltal nagyon hasonló, hogy mit érzünk értékesnek.

TECHNOLÓGIA
A nyomdák elképesztően dinamikusan fejlődnek, így az elmúlt 2-3 évben olyanokat láttunk, amit eddig még soha. Ez nagyon sok lehetőséget ad és amikor ezeket a lehetőségeket kihasználjuk akkor fontos, hogy a fogyasztó ne a nyomdai megoldást lássa meg, hanem azt lássa, hogy ez egy értékes termék.
Az új St.Andrea címke egy egyszerű címke lett, amely viszonylag eszköztelen, viszont felületnemesítésben annál gazdagabb lett, de szinte az is alig látható. 
Az egyik ilyen dolog, ami megjelenik az új címkéken, hogy nem klasszikus címke papírt használtunk, hanem olyan papíron lesz, amelynek a struktúráját mi terveztük. A struktúra egészen apró méretben lett rányomva a címkére, aminek a gyártási folyamata nagyon izgalmas volt. A címkére így St.Andrea mintázat került vagyis olyan lett, mintha a St.Andreának saját papírja lenne.

Ebben a videóban bepillantást kaphatnak arról, hogyan született meg az új St.Andrea címkecsalád az ötlettől egészen a címkézésig.