Elmélkedések a Nagy-Eged hegyről 2. rész: adottság és eredet

„Az egri vártól északkeletnek áll egy magas hegy, az Eged. Voltaképpen Szent Egid vagy Szent Egyed volna az igazi neve, de hogy az Egyed nevet be nem vette soha a magyar gyomor, ma is csak Eged annak a hegynek a neve. Annyira van az Egertől, mint a Szent Gellért-hegy Kőbányától. De sokkalta magasabb és testesebb.” Gárdonyi Géza, Egri Csillagok

Az Egri borvidék talaja szinte teljes mértékben vulkanikus eredetű, legnagyobb részt riolittufa. Ezért olyan különleges, hogy Eger-hegyének fő tömegét eocén mészkő alkotja, csaknem 400 méteres magasságig, a hegy felső harmadában pedig szürke színű triász mészkő bukkan a felszínre, amely több mint 40 millió éve keletkezhetett. A dűlőben napjainkban egészen 501 m tengerszint feletti magasságig húzódik a szőlőtermesztés, így ezek számítanak Magyarország legmagasabb ültetvényeinek (az általában 150-300 méteren található dűlőkhöz viszonyítva).

A déli fekvés és a 20-35%-os meredekség speciális mikroklímát biztosít a szőlőnek. A terület száraz, alacsony az éves csapadékérték és magas a napsütéses órák száma, illetve a meredek felületen a talaj nem sok vizet tud megtartani. A szinte merőlegesen beeső napsugarakat sok helyen a sziklás mészkő talaj visszaveri, így több fokkal melegebb hőmérsékletet hoz létre a talaj felszíne felett. Itt tavasz egészen korán érkezik.

A terület régóta lakott, egyes történészek szerint a Szent István által ide telepített vallonok már szőlőt termesztettek itt. A hegy neve is tőlük eredhet, akik Szent Egyedet nevezték a dűlő „keresztapjának”. A legkorábbi írásos adat egy XIII. századi okiratból származhat, ahol egy Szőlőske nevű falut említenek ezen a területen.

A 1970-es évek végén a gazdák felhagytak az ültetvények művelésével, majd a 2000-es évek elején kezdett újjáéledni a terület, ahol azóta is rendületlen szándéka a termelőknek, hogy kiváló és a vidéknek nagy elismertséget hozó borokat készítsenek.

„Nagy-Eged-hegyet nem szabad semmivel sem összehasonlítani, mivel teljesen egyedi. Burgundiát sem hasonlítják más borvidékekhez, mert etalon. A Nagy-Eged-hegy is ilyen.” Dr. Rohály Gábor, borakadémikus